Fotoblog - luboslukac.sk

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Fotoblog
Blogovanie sa začalo dostávať do povedomia používateľov koncom 90. rokov 20. storočia. V tej dobe sa webové blogy zameriavali na zhromažďovanie odkazov (odkazy týkajúce sa témy na rôzne články k danej téme). Pri každej linke bol uverejnený vlastný krátky komentár.
Fotoblog je weblog uverejňujúci najmä fotografie. V tomto odkaze nájdete niekoľko fotografií miest, ktoré som navštívil v rámci rôznych projektov. Miest bolo (a neustálej aj je) veľa, fotografie budem postupne pridávať. Ku každej fotografii pridám aj krátky komentár, v ktorom sa pokúsim opísať miesta ktoré vám odporúčam navštíviť.

Olomouc
Prvé zemské mesto na Morave sa nachádza v Hornomoravskom úvale na rieke Morave, obklopené úrodnou krajinou Hané. V meste žije cca 100 000 obyvateľov. Mesto je centrom duchovnej správy a strediskom vzdelania na Morave.
„Prvá“ stavba mestskej radnice sa začala v roku 1378. Pôvodne sa jednalo o drevenú stavbu, ktorá bola pripravená k užívaniu v rokoch 1410-1411, v roku 1417 však vyhorela. Nová stavba vznikla v dvadsiatych rokoch 15. storočia. V budove nájdete radničnú kaplnku sv. Jeronýma z roku 1488, gotické chodby, gotickú sálu v severnom krídle radnice nazývaným aj „Publikačným“, ale aj goticko-renesančnú vežu vysokú 75 metrov. Olomoucký orloj je súčasťou severnej steny radnice v Olomouci. Podľa tradície bol orloj postavený v rokoch 1419-1422, prvá písomná zmienka o ňom však pochádza z roku 1519.
Olomouc som navštívil (výlety za poznaním) spoločne so žiakmi základných škôl.

Kúpele Vyšné Ružbachy
Kúpele Vyšné Ružbachy sa nachádzajú v severovýchodnej časti Spiša na južnom úpätí Spišskej Magury. Obklopujú ich ihličnaté stromy. Obec Vyšné Ružbachy sa nachádza pri minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury. Zemitouhličité pramene patria k najvýdatnejším v Európe, sú základomliečby nervových chorôb a depresívnych stavov, prispievajú k liečbe krvného tlaku. V kúpeľoch nájdete termálne kúpalisko, travertínové jazierko Kráter a ponúkajú predovšetkým hydrouhličitano-síranové, vápenato-horečné, hydrouhličité pramene a povzbudivé klimatické podmienky. V kúpeľnom areáli sú zaujímavé Švajčiarske domčeky a Biely dom.
Kúpele Vyšné Ružbachy navštevujeme pravidelne v rámci víkendových výletov projektu Mladý fotograf,ale aj počas školského roka - Školy v prírode.

Čitateľský workshop prešovských stredoškolákov na Sigorde
Rekreačné zariadenie Zelený breh leží pri vodnej nádrži Sigord v lone Slanských vrchov, v ktorých sa kedysi ťažil svetoznámy opál. Okolie Sigordu tvorí pekné horské prostredie so zelenými kopcami, prameňmi minerálnej vody a turistickými chodníčkami v hodnými pre športovanie, ale aj relaxáciu. V úvode nášho výletu sme za priaznivého slnečného počasia absolvovali prechádzku okolo vodnej nádrže Sigord. Tento čas bol predurčený na bližšie zoznámenie sa účastníkov tvorivého workshopu, oddych, relaxáciu a prípravu nasledujúcich činností. Čitateľský workshop sa začal malým exkurzom do  náuky o vývine a výchove reči - logopédie, rozboru literárneho diela Adam Šangala.
Podujatie sa uskutočnilo na základe realizácie vlastného projektu národného projektu KomPrax - Kompetencie pre prax, ktorý vznikol na podporu zručností mladých ľudí.

Pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania
Pomník bol postavený v roku 1938 v rámci osláv 20. výročia trvania Československej republiky na pamiatku Východoslovenského roľníckeho povstania, ktoré vypuklo v roku 1831. Povstanie bolo známe aj pod názvom "Cholerové povstanie" a bolo najväčšie povstanie poddaných na Slovensku (zapojilo sa 150 obcí a mestečiek, asi 40 000 povstalcov - Zemplínska, Abovská, Šarišská a Spišská župa). Slabá úroda (v roku 1830) prehĺbila zlé sociálne podmienky poddaných. Impulzom povstania (okrem revolučných udalostí v Poľsku) boli preventívne opatrenia proti cholerovej epidémii, ktoré si ľud vysvetlil ako úmysel pánov otráviť poddaných a zmocniť sa majetku. Pomník je dielom Jozefa Pospíšili a architekta Č. Vořecha.
Pamätník sme navštívili v rámci exkurzie v obci Haniska pri Prešove, počas týždňa netradičných foriem vyučovania (v roku 2014).

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky